Neurofeedback

CZYM JEST NEUROFEEDBACK?

Neurofeedback, zwany także neurotreningiem, jest jedną z gałęzi bardzo szerokiej dziedziny jaką jest biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne. Najprościej rzecz ujmując, polega na dostarczaniu nam informacji zwrotnej o naszym stanie fizjologicznym – w tym przypadku aktywności fal mózgowych. W trakcie treningu, z pomocą trenera i sygnałów audiowizualnych, nauczysz się świadomie rozpoznawać, a później kontrolować i odtwarzać pożądany stan aktywności fal w codziennym życiu.

Podczas treningu, praca Twojego mózgu monitorowana jest przez elektrody zamontowane w zakładanym na głowę czepku. Na monitorze przed tobą wyświetlane są specjalnie zaprojektowane gry treningowe, w które grasz jedynie za pomocą swojego mózgu! Celem niektórych jest wprowadzenie w stan relaksu, inne uczą Cię koncentracji. Dane przesyłane są w czasie rzeczywistym do komputera trenera, który z pomocą specjalistycznego programu na bieżąco je analizuje i dzięki temu może prowadzić trening w jak najbardziej efektywny dla Ciebie sposób. Optymalna długość pełnego cyklu treningowego to około 15-20 sesji. Ze względu na charakter neurotreningu zalecamy, aby spotkania odbywały się regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu. Pozwala to zachować balans pomiędzy utrzymaniem mózgu w odpowiednim rytmie pracy, a czasem regeneracji i odpoczynku.

KORZYŚCI

Spektrum korzyści oraz zastosowań neurofeedbacku jest ogromne. Pomaga on zarówno w leczeniu różnorakich schorzeń jak i poprawie ogólnego stanu psychofizycznego u osób zdrowych. Najważniejsze korzyści płynące z treningu neurofeedback:

  • Lepsza pamięć i poprawa koncentracji
  • Zmniejszenie lęku i niepokoju
  • Poprawa jakości snu
  • Zmniejszenie nadpobudliwości
  • Poprawa funkcji poznawczych
  • Ogólna poprawa kondycji mózgu

Regularny trening neurofeedback w połączeniu z praktykami mindfulness niesie ze sobą szereg korzyści. Pozwala nie tylko nauczyć się radzić sobie ze stresem i napięciami, ale także zwiększa nasza odporność na bodźce zewnętrzne, oraz podnosi efektywność w pracy, jak również w życiu codziennym. Warto zapisać się na trening neurofeedback, jeśli:

  • odczuwasz nadmierny stres i ciągłe napięcie
  • towarzyszą Ci stany lękowe, miewasz napady paniki
  • masz problemy ze snem
  • masz trudności z organizacją pracy
  • obserwujesz u siebie zaburzenia koncentracji oraz pamięci
  • nie radzisz sobie z utrzymaniem długotrwałego skupienia
  • odczuwasz przewlekłe zmęczenie
  • masz problemy z samooceną

Polecamy rozpoczęcie treningów także, jeśli chciałbyś przezwyciężyć tremę, szukasz drogi do zrelaksowania się, lub po prostu chcesz zwiększyć wydajność swojego mózgu. Neurofeedback jest także doskonałym uzupełnieniem psychoterapii, w tym terapii traumy.

RODZAJE FAL

FALE DELTA (1-4 Hz)

Pojawiają się w czasie fazy głębokiego snu, kiedy nic się nie śni, a śpiący znajduje się w stanie pełnej nieświadomości. W tym właśnie czasie organizm się regeneruje. Dzięki regularnemu treningowi tych fal uzyskujemy bardzo głębokie odprężenie, senność.

FALE THETA (4-7 Hz)

Towarzyszą nam przez większą część snu, pozwalając na przyswojenie i utrwalenie nowo nabytej wiedzy. Jest to rodzaj świadomości charakterystyczny dla głębokiej medytacji i koncentracji, intensywnego myślenia, wizualizacji. Jest to stan, w którym mamy dostęp do całej pamięci naszego mózgu. Zapanowanie nad tymi falami usprawnia proces uczenia się, zwiększa kreatywność, pozwala na odzyskiwanie materiału ukrytego w nieświadomości, a także redukuje stres, pobudza intuicję oraz percepcję pozazmysłową.

FALE ALFA (8-13 Hz)

Odpowiadają za stan głębokiej relaksacji. Związane są z bierną uwagą, czuwaniem zamkniętych oczach, uwolnieniem od stresu, spokojem wewnętrznym, natchnieniem. Odpowiedni poziom fal Alfa utrzymuje organizm w stanie równowagi między produkcją i zużyciem energii. Nadmiar fal Alfa mówi z kolei o zaburzeniach koncentracji, zniechęceniu, braku motywacji i nastroju depresyjnym. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się utrzymywać je na odpowiednim poziomie.

FALE SMR (13-15 Hz)

Wzmocnienie fal SMR podwyższa zdolność organizmu do zachowania homeostazy czyli stabilizacji środowiska wewnętrznego. Fale te odpowiadają za aktywność umysłową, koncentrację uwagi. Niska amplituda fal SMR może objawiać się brakiem zdolności do skupienia uwagi, zaś wysoka, dużą uważnością i wyciszeniem. Trening Neurofeedback to przede wszystkim praca nad deficytami uwagi.

FALE BETA 1 (15-20 Hz)

Odpowiedzialne są za stan aktywnego czuwania, intensywnej koncentracji, wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Wiążą się z dużym wydatkiem energii. Występują podczas analitycznego rozwiązywania problemów czy podejmowania decyzji. To fale najlepsze do zadań umysłowych, stymulują do działania w stanach niskiego pobudzenia oraz w depresji. Poprawiają przebieg procesów poznawczych i precyzję wykonania, wpływają na samoregulację pobudzenia. Fale beta pozwalają nam rozwiązywać problemy, prowadzić samochód oraz odbierać i analizować pochodzące ze świata zewnętrznego bodźce.

FALE BETA 2 (20-30 Hz)

Odzwierciedlają podwyższony stan emocjonalny, taki jak zdenerwowanie, irytacja, ekscytacja. Jednocześnie związane są z bardzo dobrą działalnością umysłowa w zakresie planowania, powiązywania faktów, czy obliczeń matematycznych. Hamowanie nasilenia tej fali sprzyja wyciszeniu organizmu, zmniejszeniu napięcia.

FALE GAMMA (30+ Hz)

Nazywane są także falami geniuszu lub olśnienia. Nasilają się przy najbardziej wydajnej pracy twórczej, myśleniu integracyjnym, skojarzeniowym. Ich wysoki poziom oznacza równoczesne przetwarzanie informacji w różnych częściach mózgu.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego celem ustalenia szczegółów.

Cennik znajduje się tutaj.